Witaj na nowej stronie Biblioteki

Miło nam powitać Cię na naszej nowej stronie internetowej

„Legendarna Katarzynka” i „Gang Śmieciaków”

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Kownackiej w Żychlinie zaprosiła dzieci z przedszkola oraz z klas IV szkoły podstawowej na dwa spektakle „Legendarna Katarzynka” i „Gang Śmieciaków”, które odbyły się 16 lutego 2024r. w Żychlińskim Domu Kultury.

Spektakle zostały wykonywane przez aktorów z Fundacji Grupa T z Torunia.

„Legendarna Katarzyna” to widowisko skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Spektakl inspirowany znaną toruńską legendą o piernikach. A dokładniej najsłynniejszych i najsmaczniejszych toruńskich Katarzynkach. Swoją nazwę zawdzięczają dobrej i uczynnej córce piekarza, która pomagała swojemu ojcu we wszelkich pracach domowych. Kiedy ten zaczyna ciężko chorować Katarzynka sama podejmuje próbę wypiekania pierników. Poprzeczkę ma ustawioną bardzo wysoko, bo jej ojciec to słynny Mistrz Bartłomiej, którego pierniki są najlepsze w całym Toruniu.

Spektakl „Legendarna Katarzynka” opowiada znaną historię w sposób zabawny, a wplecione w całość fragmenty pisane wierszem, dodatkowo podwyższają jego jakość. Sympatyczni aktorzy, jak zwykle umiejętnie wprowadzili publiczność w swój świat. Tym razem widzowie mogli nie tylko pomóc naszej bohaterce w pieczeniu pierników, ale także razem z nią nauczyć się piernikarskiej piosenki.

Drugi ze spektakli „Gang Śmieciaków” dedykowany był uczniom klas IV szkoły podstawowej.

Problem dbania o środowisko jest bardzo istotny i poruszany od dawna. Niestety nieustannie pojawiają się głosy, że jeden człowiek nie ma wpływu na zmiany… że poprawienie codziennych nawyków w jednym domu nie zmniejszy globalnego niszczenia środowiska. Czy na pewno?

A gdyby tak każdy pomyślał, że zostanie osobiście rozliczony za swoje „przestępstwa” wobec ziemi? A gdyby tak, istniała tajna organizacja tropiąca tych, którzy bezmyślnie marnują prąd i wodę, zanieczyszczają powietrze, czy kupują nieustannie nowe niepotrzebne rzeczy? A co by było gdyby bezbronne zwykle zwierzęta, nagle stanęły do boju o własne bezpieczeństwo i przyszłość naszej planety?

Spektakl „Gang Śmieciaków” zabrał widza właśnie do takiego świata, gdzie Leon Kameleon i Weronka Biedronka w sprytny sposób wytropili i widowiskowo ukarali „przestępców” działających przeciwko planecie ziemi! Bohaterowie zasygnalizowali również, że alkohol, nikotyna czy napoje energetyczne to samo zło.

Serdecznie dziękujemy aktorom z Fundacji Grupa T z Torunia za wspaniałe widowisko oraz wszystkim przybyłym uczniom i przedszkolakom.

Skip to content