Witaj na nowej stronie Biblioteki

Miło nam powitać Cię na naszej nowej stronie internetowej

Pierwszą bibliotekę publiczną utworzono w Żychlinie w 1938 roku. Wkrótce jednak wybuchła wojna i placówka nie zdołała rozwinąć szerszej działalności. Z całą pewnością na terenie miasta istniały już znacznie wcześniej księgozbiory prywatne, które służyły tylko dość wąskiej grupie osób. Wiadomo, że jeszcze przed I wojną światową utworzono tutaj skromną bibliotekę Polskiej Macierzy Szkolnej, zaś później także przy pensji żeńskiej i męskiej bibliotekę Zakładów Elektromechanicznych Rohn-Zieliński, cukrowni „Dobrzelin” oraz Towarzystwie Kursów Wieczorowych. Część książek z sygnaturami tych placówek znalazła się później w zbiorach biblioteki miejskiej.

biblioteka-ul-sciegiennego

Po wojnie bibliotekę publiczną otworzono w Żychlinie już w maju 1945 roku. Reaktywowana została z inicjatywy przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej i burmistrza miasta Stefana Worobika, który zresztą przekazał placówce około 120 książek. W tym czasie nie brakowało ofiarodawców. Do biblioteki trafiały książki z najróżniejszymi pieczęciami, zarówno placówek publicznych, jak też księgozbiorów prywatnych. W momencie otwarcia jej zbiory składały się zaledwie z 300 woluminów. Czytelników było 121, zaś siedzibę stanowiły dwa skromne pokoiki w domu willowym przy ulicy Ściegiennego.

Wkrótce okazuje się, że dotychczasowy lokal biblioteki nie zaspokaja jej potrzeb. Rosła nieustannie liczba czytelników, poszerzał się księgozbiór. W 1948 roku przeznaczono na siedzibę placówki duże, jak na tamten czas, liczące bowiem 70 m kw. pomieszczenie na piętrze kina „Lech” przy ulicy Barlickiego. Tam mieściła się biblioteka przez ponad trzydzieści lat.

biblioteka-kino-lech

Dokładnie w dniu 3 maja 1979 roku przekazano Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żychlinie nową siedzibę. Placówka otrzymała obszerny, samodzielny budynek w centrum miasta, przy ulicy Narutowicza. Wszystkie pomieszczenia wyposażone zostały w odpowiedni sprzęt: nowoczesne regały, wygodne stoliki, aparaturę audio-wizualną, zaś salka koncertowa w stylowe meble z Henrykowa.

biblioteka-ul-narutowicza

W październiku 1979 roku Miejska Rada Narodowa nadała Marii Kownackiej Obywatelstwo Honorowe Miasta Żychlina. Od chwili nadania tego aktu nastąpił bliski kontakt Marii Kownackiej z Miejską Biblioteką Publiczną. Dowodem tego jest korespondencja, zdjęcia autorki, książeczki dedykowane dla „Najmłodszych Rodaków z Żychlina”. Dokumenty te stały się zalążkiem kącika muzealnego poświęconego Marii Kownackiej, której Imię Miejska Biblioteka Publiczna w Żychlinie otrzymała 28 grudnia 1984 roku. W ramach pracy biblioteki odbywały się liczne spotkania z czytelnikami, dyskusje o ciekawszych pozycjach wydawniczych, odbywały się koncerty, odczyty, pogadanki, organizowano pokazy przeźroczy i czytanie bajek dla małych dzieci. Interesującą formą pracy były organizowane przez bibliotekę spotkania z ciekawymi ludźmi. Dyrektor biblioteki organizowała z młodzieżą występy artystyczne, imprezy kulturalne, a utworzone przez nią kółko dramatyczne przygotowywało programy artystyczne, w tym sztuki teatralne.

W sierpniu 2001 roku biblioteka ponownie zmienia swoją siedzibę. Tym razem przenosi się do pałacyku w Parku Miejskim, przy alejach Racławickich. Budynek ten został wzniesiony około 1940 roku z przeznaczeniem na mieszkanie niemieckiego komendanta miasta Karla Hempla. Przy budowie pracowali miejscowi Żydzi z Getta. Po II wojnie światowej w pałacyku mieściło się krótko Liceum Ogólnokształcące, potem internat tegoż liceum oraz Przedszkole Samorządowe.

biblioteka-al-raclawickie

Oficjalne otwarcie biblioteki nastąpiło 28 października 2001r. Od tej daty biblioteka oferuje swoim użytkownikom uniwersalne i bogate zbiory, literaturę o regionie, mini muzeum patronki Marii Kownackiej, możliwość korzystania z czytelni multimedialnej z bezpłatnym dostępem do Internetu. Ciekawie prezentuje się oferta działań służących upowszechnianiu książki i promocji czytelnictwa. Biblioteka organizuje m.in. spotkania autorskie z literaturą, Akcję Cała Polska Czyta Dzieciom, Link do Przyszłości, Tydzień bibliotek, Akcję Poznaj Bezpieczny Internet, Spotkania Pokoleń, spotkania z przedstawicielami kultury, Dyskusyjny Klub Książki, wycieczki turystyczno – krajoznawcze, wyjazdy rekreacyjne, kursy komputerowe, konkursy recytatorskie i plastyczne.

Od ponad 35 lat przy bibliotece działa Klub seniora „Spokojna jesień” zrzeszający osoby 60+, który umożliwia ludziom starszym aktywne spędzanie wolnego czasu, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie zainteresowań, pogłębianie wiedzy z zakresu nowych technologii, realizowanie pasji oraz integrację z młodym pokoleniem.

Biblioteka to miejsce spotkań lokalnej społeczności, centrum edukacyjne wspierające rozwój społeczeństwa informacyjnego. Biblioteka jest przyjazną i pulsującą życiem instytucją kultury, tworzącą przestrzeń dla edukacji, pielęgnująca przeszłość i kreująca przyszłość.

Warto nas odwiedzić. Zapraszamy!