Witaj na nowej stronie Biblioteki

Miło nam powitać Cię na naszej nowej stronie internetowej

Pisarka, bibliotekarka, nauczyciel, kawaler Orderu Uśmiechu. Twórczyni Plastusia urodziła się 11 września 1894 roku. we wsi Słup koło Żychlina. Zadebiutowała w 1919 roku na łamach „Płomyczka” i „Płomyka”. W 1928 roku współorganizowała teatr „Baj”. Podczas okupacji przebywała na wsi, gdzie prowadziła tajne nauczanie. Po wojnie zajmowała się wyłącznie twórczością literacką.

Współpracowała ze scenami lalkowymi, placówkami oświatowo-wychowawczymi, zajmowała się również działalnością społeczna i publicystyczną. Znajdowała czas także na swoje hobby – tkanie gobelinów, wytwarzanie miedzianej biżuterii, wyrób domowych przetworów, a także obserwację ptaków, o których posiadała duża wiedzę.

Maria Kownacka wydała łącznie 50 książek, które osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Wielkim powodzeniem cieszył się teatrzyk „Supełek i Węzełek” wymyślony przez pisarkę w 1952 roku dla dzieci z sanatorium w Szklarskiej Porębie.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. W jej mieszkaniu przy ulicy Słowackiego jest dziś, zgodnie z testamentem pisarki – Izba Pamięci.

Jej książki do dziś funkcjonują w kanonie literatury dziecięcej. Maria Kownacka doskonale, bo dziecięcym okiem, obserwowała świat. Dlatego od lat skrada serca nie tylko najmłodszym czytelnikom.